Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Banke penzionerima naplaćuju zatezne kamate

BiH

penzije penzioneri

Penzioneri koji su u bankama podignuli penzionerske kredite već mjesecima “ni krivi ni dužni” tim bankama plaćaju zatezne kamate, a sve zbog finansijskih problema Federalnog zavoda za mirovinsko osiguranje za koje penzioneri ne snose nikakvu odgovornost.

Poenta čitave priče u kojoj su penzioneri najveći gubitnici, može se slobodno reći i da su prevareni, jeste da MIO kasni s uplatama administrativnih zabrana po kreditima čitavih mjesec dana. A za to razdoblje banke penzionerima obračunavaju zatezne kamate koje najugroženija populacija mora plaćati, piše Dnevni list.

Kako do reforme mirovinskog sistema?

Federalna Vlada obećala je da će do kraja godine u parlamentarnu proceduru uputiti Zakon o penzionom fondu, Zakon o organizaciji osiguranja, te Zakon o doprinosima.

Navode da bi se time stvorili temelji za povećanje i usklađivanje mirovina u 2016. godini, ali s obzirom da trenutačno nema parlamentarne većine pitanje je koliko brzo će ti zakoni biti usvojeni.

Prije donošenja navedenih zakona Vlada želi stabilizirati zavod novim zaduženjima kod komercijalnih banaka. Zaduženje Federalne vlade kod komercijalnih banaka bilo bi kobno za mirovinski fond koji se već nalazi u ogromnom deficitu (oko 150 miliona KM), jednoglasni su u Savezu penzionera Federacije BiH. Poručuju da to nije sanacija Zavoda koja se navodi u sporazumu kojeg su potpisali s Vladom FBiH.

– Ono što tražimo od Federalne vlade jeste da javne kompanije uzimaju kredite i izmire dugovanja. To je dug od Željeznica, GRAS-a, Rudnika i iznosi više od 400 miliona. Kada bi vratili samo pola tog duga, mi bi imali saniran dug PIO-u, izjavio je Mehmedalija Rapa.

– Ako se država zadužuje ili javne kompanije to će isplivati kroz depresiranje i rast kamatnih stopa pa će cijenu toga platiti privreda i građani koji uzimaju kredite. Da to bude jedino rješenje je znak da se BiH nalazi u teškoj situaciji i da iziskuje temeljit program reformi, komentirao je ekonomski stručnjak Vjekoslav Domljan.

Ukratko, PIO penziju isplati početkom mjeseca, a rate kredita koje se umirovljenicima odmah odbiju, zadnjeg dana u mjesecu.

Veliki broj penzionera zbog toga se žalio bankama tražeći da im se odmah isplati puna penzija te da oni sami uplaćuju ratu za kredit, ali banke inzistiraju da se krediti otplaćuju putem administrativne zabrane, što znači da PIO prilikom obračuna penzije odmah odbije ratu i pošalje je banci.

U pravilu, te transakcije bi se trebale realizirati isti dan, ali s obzirom da PIO nema dovoljno sredstava za pokriće punih mirovina, na navedeni način sebi daje odgodu plaćanja od 30 dana, a upravo zbog te odgode banke na kraju penzionerima naplate kamate!

Penzioneri se tako nalaze u začaranom krugu jer PIO nema dovoljno novca, a banke inzistiraju na administrativnoj zabrani, te su praktički prisiljeni plaćati zatezne kamate za koje nisu odgovorni.

Kada banke ne bi inzistirale na otplati kredita putem administrativne zabrane, MIO bi morao penzionerima isplatiti cijelu penziju, a oni bi potom sami mogli uplaćivati ratu kredita, te u konačnici ne bi plaćali zateznu kamatu.

No, jasno je da ova situacija u kojoj su penzioneri dodatno “udareni po džepu” odgovara i PIO-u, jer ne mora odmah platiti ratu, i bankama, jer zarađuju na zateznim kamatama. Umirovljenici su u tom krugu, kolateralna šteta.

Potpredsjednik Saveza udruženja penzionera Federacije BiH Mehmedalija Rapa upoznat je s navedenim problemom, ali tvrdi da je Savez još prije dvije godine potpisao sporazum s PIO-om po kojem se PIO obvezao da će penzionerima s kreditom nadoknaditi novac “izgubljen” na zateznim kamatama.

Međutim, kako se saznaje iz pojedinih banaka, PIO ne izvršava te uplate već banke kamatu i dalje redovito naplaćuju od penzionera.

– Dogovorili smo se s PIO-om da oni bankama plaćaju te kamate. Svjesni smo problema penzionera koji su kreditno zaduženi, ali ako Vlada ispoštuje sporazum koji smo nedavno potpisali i ispuni obećanje da će se sve mirovine isplaćivati na vrijeme onda će zajedno s tim nestati problemi sa zateznim kamatama, objasnio je Rapa.

Problem je što je vrlo upitno hoće li Vlada uspjeti namaknuti dovoljno sredstava za MIO da do 10., a potom i do 5. u mjesecu, kako su se ugovorom obvezali, isplate kompletne mirovine.

Glasnogovornik Federalnog zavoda PIO Tomislav Kvesić napominje da je Zavod svjestan problema umirovljeničkih kredita.

– To se događa već neko vrijeme, jer Zavod prvo isplati mirovine a rate kredita su među zadnjim stavkama za isplatu. Isplate variraju od priliva sredstava. Nadamo se da će se od idućeg mjeseca stabilizirati datum isplate. U tom slučaju može se očekivati i da problemi s kreditima budu riješeni, kazao je Kvesić.

Kamate bankama nisu jedine koje su penzioneri prisiljeni plaćati. Naime, zbog konstantnog kašnjenja uplata umirovljenici nisu u mogućnosti plaćati na vrijeme komunalije (struja, voda, odvoz smeća), te im i iz tih institucija stižu “penali”. Upravo zbog situacije u koju su dovedeni ne svojom krivnjom penzioneri se odlučuju na podizanje kredita i tada upadaju u začarani krug u kojem ih malo pomalo dodatno osiromašuju banke i PIO.