Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ratko Mladić osuđen na doživotni zatvor!

BiH

ratko

Bivši general Vojske Republike Srpske Ratko Mladić danas je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) prvostepeno osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

Utvrđeno je da je odgovoran za genocid počinjen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici 1995. godine, o čemu postoje i druge presude međunarodnih sudova.

Mladić je odgovoran da je počevši od dana koji su prethodili 11. julu 1995. pa do 1. novembra te godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP) eliminisanja bosanskih Muslimana u Srebrenici ubijanjem muškaraca i dječaka, prisilnim odvođenjem žena, djeca i dijela starijih muškaraca s tog područja.

Navodi se da se 11. jula 1995. u Potočarima okupilo oko 25.000 osoba. Pripadnici Vojske Republike Srpske, ocijenilo je Sudsko vijeće, poubijali su nekoliko hiljada muškaraca i dječaka u samo nekoliko dana i to počevši od 12. pa do 17. jula 1995. Ubistva su izvršena na području Srebrenice, Zvornika i Bratunca.

Tužilaštvo je Mladića teretilo i za genocid u šest bosanskohercegovačkih općina, i to Foča, Ključ, Kotor-Varoš, Prijedor, Sanski Most i Vlasenica, tokom 1992. godine.

Vijeće je utvrdilo da je veliki broj Muslimana i Hrvata bio izložen ubijanju i tjelesnim i duševnim povredama u Sanskom Mostu, Vlasenici, Kotor-Varoši, Foči, Ključu…

[yuzo_related]

Nadeveno je kako se Mladić smatra odgovornim da je od 12. maja 1992. do 30. novembra 1995. godine učestvovao u UZP-u koji je imao za cilj trajno uklanjanje bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata s područja u Bosni i Hercegovini na koja su bosanski Srbi polagali pravo, što u presudi nije okarakterisano kao genocid, nego zločini protiv čovječnosti.

Mladić, navodi se, snosi individualnu krivičnu odgovornost kroz učešće u nekoliko udruženih zločinačkih poduhvata (UZP). Također se tereti i na osnovu krivične odgovornosti nadređenog jer je “znao ili imao razloga da zna da se snage pod njegovom efektivnom kontrolom spremaju da počine zločine ili da su ih već počinili, a nije preduzeo mjere da spriječi činjenje zločina ili da kazni počinioce”.

Utvrđeno je da je odgovoran i za zločine protiv čovječnosti koji podrazumijevaju progone, istrebljivanje, ubistva, deportacije i druga nehumana djela.

Mladić je proglašen odgovornim i za kršenje zakona ili običaja ratovanja što podrazumijeva ubistva, terorisanje, protivpravne napade na civile, uzimanje talaca.

Navedeno je da su se, između ostalog, brojni zločini desili i u Banjaluci, Bijeljini, na Ilidži, Palama, u Novom Gradu, Rogatici, na Sokocu…

Utvrđeno je da je učestvovao i u UZP-u pokretanja i provođenja kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja civila u opkoljenom Sarajevu. Cilj ovog zločinačkog poduhvata, navodi Sudsko vijeće, bio je širenje terora među civilnim stanovništvom.

Mladić je odgovoran i za učestvovanje u uzimanju pripadnika Ujedinjenih naroda za taoce kako bi se prisilio NATO da prekine zračne napade na vojne ciljeve vojske bosanskih Srba u maju i junu 1995. godine.

Ratko Mladić poslao poruku nakon što je osuđen na doživotni zatvor!

Četvrta izmijenjena optužnica MKSJ iz 2011. godine Ratka Mladića teretila je po 11 tačaka. Vijeće Tribunala u Haagu proglasilo ga je krivim po 10 tačaka uključujući genocid u Srebrenici. Oslobođen je odgovornosti za genocid u šest bh. općina.

Uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. godine za vrijeme mandata predsjednika Borisa Tadića. U Hag je prebačen 31. maja, a suđenje mu je počelo mjesec dana poslije i trajalo je pet godina.

Šta znače obilježja na reveru i kravati koja je Mladić nosio u sudnici

Za informaciju o lociranju Ratka Mladića Srbija je 2007. godine raspisala nagradu od milion eura, a policija Srbije ga je locirala i uhapsila četiri godine kasnije u selu Lazarevo kod Zrenjanina pod lažnim imenom.

Tokom petogodišnjeg sudskog procesa saslušano je 377 svjedoka, te usvojeno skoro deset hiljada dokaznih predmeta.


11:50 Sudsko vijeće MKSJ je odlučilo da je Ratko Mladić bio član sveobuhvatnog udruženog zločinačkog poduhvata od 12.05.1992. godine.


11:39 Ratko Mladić je udaljen iz sudnice nakon što nije htio prisustvovati nastavku izricanja presude. Opširnije…


11:27 Sudija Orie je rekao da je pauza duže potrajala. Odbrana tvrdi da je Mladiću izmjeren pritisak, te je utvrđeno da optuženi ima visok krvni pritisak. Orie nije usvojio zahtjev Odbrane da se izricanje presude odgodi, kao ni da se pročita omah presuda. Izricanje presude se nastavlja.


11:26 Po Srebrenici su polijepljeni plakati na kojima piše da je Ratko Mladić heroj, saznaje reporter BHRT-a od građana Srebrenice okupljenih u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari na organizovanom praćenju izricanja provostepene presude Mladiću. Opširnije…


11:20 Advokatica Vasvija Vidović povodom izricanja presude generalu Ratku Mladiću za N1 komentarisala je prvi dio suđenja u Haškom tribunalu. Opširnije…


11:15 I dalje se očekuje nastavak izricanja presude Ratku Mladiću.


10:55 Pripadnici Vojske Republike Srpske gađali su iz snajpera civile, od kojih su stotine ubijene a hiljade ranjene. Mnogi civili su ubijeni dok su obavljali svakodnevne radnje – u šetnji ulicama, dok su pokušavali da nabave vodu i potrepštine na tržnicama. Opširnije…


10:50 Analizirajući postupke i namjeru počinitelja Vijeće je utvrdilo da su pripadnici VRS-a počinili zločin genocida, ubistva, progona i istrebljenja muslimana u Srebrenici. Opširnije…

10:40 Ratko Mladić zatražio da ode u toalet. Određena pauza u izricanju pauze.


10:33 Na Sokocu je počeo skup podrške bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću povodom izricanja presude u Haškom tribunalu. Opširnije…

FOTO Srna


10:30 Na Ajfelovom mostu na Skenderiji, u Sarajevu, uoči presude haškom optuženiku Ratku Mladiću, postavljen je transparent s porukom da je njegova krivica poznata i bez suda. Opširnije…


10:25 Oko 300 predstavnika medijskih kuća iz brojnih zemalja nalazi se danas u Haagu gdje prisustvuju praćenju izricanja prvostepene presude bivšem komandantu vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, optuženom za genocid i ratne zločine tokom rata u Bosni i Hercegovini ‘90-ih godina. Opširnije…


10:19 Kako pišu srpski mediji, Ratko Mladić prvostepenu presudu Haškog suda dočekuje spokojan. “Cijeli život sam radio u interesu srpskog naroda. Spavao sam mirno”, poručuje Mladić iz zatvora. Opširnije…


10:13 Predsjednik RS-a Milorad Dodik je u decembru 2015. pred Haškim sudom svjedočio na suđenju Ratku Mladiću kao svjedok odbrane. Evo šta je tokom svjedočenja rekao. Opširnije…


10:00 Sudsko vijeće Haškog tribunala počelo je zasjedanje na kojem će biti izrečena presuda ratnom komandantu Vojske Republike Srpske, generalu Ratka Mladiću. Riječ je o prvostepenoj presudi, na koju će se moći žaliti i haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana.


9:59 Članice Udruženja građana “Žene Srebrenice” danas u Tuzli organizirano prate izricanje presude haškom optuženiku, ratnog generalu Vojske Republike Srpske, Ratku Mladiću. Srebreničanke su se okupile u prostorijama Udruženja u Tuzli, a njihovi komentari presude uslijed će nakon izricanja.


9:58  Memorijalnom centru u Potočarima kod Srebrenice žrtve genocida danas će, u organizaciji Udruženja logoraša “11. juli Potočari – Srebrenica”, pratiti izricanje presude haškom optuženiku Ratku Mladiću, bivšem komandantu nekadašnje Vojske Republike Srpske. Opširnije…


9:56 Optuženi za genocid i najteže ratne zločine Ratko Mladić, komandant Generalštaba Vojske Republike Srpske od 1992. do 1995. godine, pojavit će se u sudnici na izricanju presude, potvrđeno je iz Haškog tribunala.


9:30  Neimenovani muškarac je ispred sudnice Haškog tribunala došao sa zastavom Srbije, gdje su već bili brojni članovi udruženja iz BiH koja prate izricanje presude. Opširnije…


9:20 Bivši logoraši iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, predstavnici udruženja žrtava kao i porodice ubijenih od jutarnjih sati pristižu pred zgradu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu gdje će danas biti izrečena prvostepena presuda bivšem komandantu vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, optuženom za genocid i ratne zločine tokom rata u Bosni i Hercegovini ‘90-ih godina, javlja Anadolu Agency (AA). Opširnije…


9:15 Ulice Srebrenice, gradića na istoku Bosne i Hercegovine, jutros su puste, nekoliko sati uoči izricanja presude Ratku Mladiću u Haškom tribunalu. Opširnije…


9:10 Presudu Mladiću danas će izreći Sudsko vijeće Haškog tribunala kojeg čine Alphons Orie (predsjedavajući) te Christoph Flügge i Bakone Justice Moloto (članovi Vijeća). Opširnije…


8:46 Darko Mladić, sin optuženog Mladića, očekuje oca dan nakon presude u Beogradu. Opširnije…

Darko i Ratko Mladić


8:30 Bosanska krajina pred presudu Mladiću. Sana još uvijek krije tijela brojnih ubijenih Prijedorčana. Opširnije…


8:17 Žrtve očekuju da pravda bude zadovoljena nakon presude Ratku Mladiću. Podrinjci s pravom očekuju da general Ratko Mladić bude proglašen krivim za najteže zločine, saopćeno je iz Udruženja intelektualaca Podrinja. Opširnije…


8:10 Put Ratka Mladića od Kalinovika do Haaga. Opširnije…


8:05 Brojni ugledni svjetski mediji najavili su današnju presudu generalu Vojske RS-a Ratku Mladiću u Haškom trbinualu. Opširnije…


8:00 U Haškom tribunalu danas će biti izrečena prvosetepena presuda generalu Vojske RS-a Ratku Mladiću koji se tereti za ratne zločine počinjene tokom rata u BiH 1992.-1995.

Haško tužilaštvo je u završnoj riječi krajem prošle godine zatražilo od sudskog vijeća da Mladića osudi na doživotni zatvor, uz obrazloženje da bi kraća kazna bila “uvreda za žrtve, žive i mrtve i uvreda za pravdu”, dok je odbrana tražila oslobađajuću presudu.

Nakon što sudija Alfonso Orije danas izrekne presudu, žalbu će moći podnijeti i Tužilaštvo i odbrana optuženog Mladića.

On se tereti za genocid, progon, istrebljenje, ubistva, deportacije i prisilno premiještanje kao i za zločine protiv čovječnosti.

Podsjećamo, Mladić je uhapšen 26. maja 2011. godine, nakon 12 godina skrivanja u okolini Lazareva, a Hagu je izručen 31. maja iste godine.